آشوب در خاورمیانه - 3

یکی از معضلاتی که باعث میشه این آشوبها و ... ادامه داشته باشه اینه که یه سیستم تامین مالی مستقل از خارج و دولت پیدا میکنند. برعکس اینکه امریکا فشار میاره که کشورهای ایران، سوریه و عربستان تامین کنندگان مالی آشوبگران القاعده و ناراضیان شیعه و سنی در عراق و یا حزب الله در لبنان هستند به نظر میرسه که سیستم تامین مالی این گروهها حداقل الان مستقل شده و تا حد زیادی (به خصوص القاعده و ناراضیان عراقی) بدون پشتوانه حمایتهای خارجی هم میتونند ادامه حیات بدند.

خب قابل تصوره که اگه یه گروع یاغی بتونه سیستم مالی کاملا مستقلی داشته باشه و انگیزه کافی هم برای ادامه جنبش داشته باشه از دید عقلایی هم حساب کنیم، میتونه و باید برای ادامه موجودیتش تلاش کنه. در این حالت مبارزه با جنبش و آشوب کار بسیار سختتریه. اتفاقی که هم اکنون در عراق و لبنان رخ داده. هیچ اقدامی به اندازه این استقلال مالی از دول خارجی و دولت محلی یا از درامدهای خود اعضا (که یه وقتی تموم میشه) برای ادامه حیات یه حرکت حیاتی تر نیست. در این حالت این گروهها تبدیل شدند به گروههای مافیایی که سودشون، قدرتشون و منافعشون در همون ادامه خشونته. این جنگ و خشونت، شده کسب و کارشون.

به نظرم (حدسیات و شنیده ها)، گروههای جهادی از منابع زیر دارند تامین مالی میشند:
- هدایای گروههای مذهبی (چه سنی و چه شیعه): وجود یک سیستم بزرگ و نسبتا پنهان جمع آوری خمس، صدقه، حق امام (شیعیان)، زکات، هدایا و ... که کاملا رد پول توش گم میشه باعث شده که یه سیستم قوی و کاملا مرموزی برای تامین مالی گروههای جهادی تشکیل بشه. پولهای کمکهای اعانه ای پاکستان سر از منابع مالی القاعده در میاره (گزارش سیا)، خمس و زکات شهروندان تندرو عربستان سر از گروههای سنی عراقی و القاعده در میاره و البته در همون حال گروههای مسلح شیعه و سنی در عراق از گروهها مذهبی داخلی شکمشون رو سیر میکنند و اسلحشون رو تامین میکنند.

اعضای این گروهها نه تنها انگیزه معنوی برای مبارزه دارند بلکه اصولا این جنگ و خونریزی ها عاملیه که بیشتر پول کسب کنند چرا نکنند؟ در فضای صلح که کسی بهشون پول نخواهد داد. یه علامت جالب برای اینکار اینه که اگه خشونتها از شکل انتحاری (خودکشی) بیرون اومد یعنی واقعا یک گروه مافیایی وجود داره که داره میکشه تا پول بگیره.

- قاچاق سوخت در عراق، قاچاق مواد مخدر در افغانستان، قاچاق اسلحه توسط حزب الله:
قیمت بسیار پایین سوخت در عراق سود لازم رو ایجاد میکنه برای تامین مالی صدها نفر برای حملات. و البته مثل هر بیزینس مخفی و خطرناک دیگه ای هم اینجا یه گروه میخواد که کمک کنه، اگه لازم هست بترسونه، بکشه، بزنه و ... به نظر میرسه قاچاق سوخت داره در انحصار گروههای جهادی عراق میوفته. هر کی باید تو این بیزینس سهم لازم رو بپردازه.
موضوع در مورد قاچاق مواد مخدر در افعانستان هم به حد کافی آشکار هست. این بیزینس نیاز جدی به یه سری اسلحه کش داره. البته اسلحه ارسالی دولتها!! به حزب الله قرار نیست همش ذخیره جنگ با اسرائیل بشه میشه فروخت مثلا به گروههای یاغی افریقا که به برکت الماس و دزدی پول خوبی هم میپردازند (گزارش بی بی سی به نقل از سرویسهای اطلاعاتی).

- ترس و وحشت و آدم کشی: البته در خیلی کشورها (به خصوص در افریقا و الان در عراق) این هم تبدیل به منبع درامدی برای گروههای جهادی شده، پول میگیرند و خب میترسونند، کار چاق میکنند، میکشند، امنیت محله و مغازه ها رو تامین میکنند و ... حالا دیگه اصلا نبودن دولت مرکزی یه نیاز تمام عیار هست برای ادامه حیات.

- تامین مالی از شبکه هموطنان خارج از کشور: این موضوع به خصوص در مورد لبنان به شدت جدیه. در همین امریکا بیش از جمعیت ایرانیان مقیم امریکا، جمعیت لبنانی مهاجر وجود داره، در کانادا، در اروپا، در کشورهای عربی، در کشورهای امریکای جنوبی (آرژانتین به خصوص). جوری که برای یه جمعیت بسیار کوچیک کمتر از چهار میلیون نفری، یک جمعیت بسیار بزرگ مهاجر و نسبتا ثروتمند وجود داره. اغلب این لبنانیها برای خانواده و اقوام خودشون یا برای گروههای مذهبی با حزبی-سیاسی یا جهادی و ... پول ارسال میکنند که البته شبکه مخفی داره و گم کردن رد پول اهمیت داره (گزارش بی بی سی). اینجاها هست که سروکله گروههای مسلح (که ساماندهی کار مخفی و حفاظت از اون رو بلندند) پیدا میشه و حتا اگه فرستنده پول نخواد (که گاها خیلی هم راضیه) بخشی از این پول به دست گروههای جهادی میرسه.

با این اوصاف جنگ با تروریسم امریکا نه جنگی با دولتها که جنگی با گروههای مخفی، مستقل، حرفه ای، مردمی و خود-سازمان یافته است. جنگی که امریکا کمترین برش و قدرت رو توش داره.

/ 0 نظر / 27 بازدید