نقش منافع در تحلیل سیاسی

گفتن این نکته که آدمها در تحلیلهاشون حتا با خودشون صادق نیستند تازگی نداره اما یک نمونه اون مربوط به اتفاقات و تحرکات اخیر در منطقه و احتمال بروز جنگ بین ایران و عراقه.

گروه مخالف دولت احمدی نژاد (طیف خارج از کشور، رانده شدگان از قدرت، طیف دوم خرداد، کادر دولت قبلی و ...)، چون میخواند که نشون بدند سیاستهای دولت در سیاست خارجه ناکارا بوده، متمایل هستند که دلیل بیارند که این سیاستها ما رو در آستانه یک جنگ قریب الوقوع قرار داده.

اگر تحلیلگری واقعیت رو بدونه اما صرفا بر اساس منافع سیاسی شروع به جاروجنجال کنه یا اغراق کنه شاید خیلی عیب نداشته باشه مثلا با بزرگنمایی خطر تقابل با امریکا در منطقه، سعی کنه افکار عمومی و افکار نخبگان (و حتا افکار خود دولتمردان) رو به این سو بکشونه که در سیاست خارجی تجدیدنظر کنند یه سیاست نفع گرایانه است نه یه دروغ به خود.

اما در بسیاری از موارد، موضوع فراتر از این میره و حتا به نظر میرسه که کم کم با خودمون هم صادق نیستیم و برای ذهن خودمون هم جریانات رو اونجور که میخواهیم تحلیل میکنیم، به خودمون هم دروغ میگیم و با اطلاعات کاملا جانب دارانه برخورد میکنیم و اونها رو فیلتر میکنیم. مثلا گفته های مقامات امریکایی اینقدر اهمیت نداره که گفته آقای فلانی که در روزنامه محلی بهمان مطلب مینویسه.

این روزها البته یه کم از قیل و قال ماجرا کم شده و غبارها نشسته و به همین دلیل عده بیشتری به این سمت متمایل شدند که استراتژی امریکا حمله نظامی بزرگ به ایران نیست. صرفا فشار، تحریم، کاهش نفوذ و انزوای ایران مورد توجهشونه و البته گاهی ترسوندنش و ضرب شست نشون دادن. گفتم این ماجرا حتا در آینده ممکنه به بازرسی کشتیهای عازم ایران یا عازم از ایران بینجامه.

من ماجرای حمله امریکا به عراق خاطرم میاد، تو خونواده ما پدرم (و در بین دوستانم بسیاری) میگفتند بابا اینا همه بازیه و امریکا به فرزند خونده خودش که حمله نمیکنه. هر چی میگفتیم بابا بوش ده بار گفته دنیا بودن صدام جای امنتریه، نظر سنجیها نشون میده اکثر مردم از حمله به عراق حمایت میکنند، رفتن تو کنگره مجوز جنگ بزرگ گرفتند، منابع مالیش رو تهیه کردند، وزیر دفاع و خارجه میگند اگه فلان کار رو نکنه حمله میکنیم و ... میگفتند نه اینها حرفه، سیاستمدار که راست نمیگه یا راست عمل نمیکنه. و البته حمله انجام شد.
واقعیت این بود که دوستان (و پدرم) چون اعتقاد داشتند که صدام مهره امریکاست نمیوتونستند بپذیرند که امریکا حمله میکنه و بسیاری از اطلاعات رو فیلتر میکردند.

اینو گفتم که یادآوری کنم باید مواظب باشیم که تو تحلیلهامون گول خودمون رو نخوریم. فریب منافع، خواسته ها و تمایلاتمون رو نخوریم.

/ 0 نظر / 38 بازدید